• +90 554 185 86 84
  • info@kisiseldanismanlik.com
  • info@kisiseldanismanlik.com
  • +90 554 185 86 84

Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı

Almanca aile takımyıldızı anlamına gelen “Familien Aufstellung” dilimize Aile Dizimi olarak geçmiştir ve aile sistemi adıyla da bilinmektedir. Fakat bu terapiyle ilgili yapılan çalışmalar yaygın olarak İngilizce yazıldığı için psikoloji literatüründe daha çok "Family Constellation" olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Aile dizimi nedir sorusu, “Hayatımızı bir şekilde sınırlayan ancak bizden kaynaklanmayan, nesiller boyu aktarılan kalıtsal aile travmalarının nedenini bulmamıza yardımcı olan sıradışı ve çığır açan bir farkındalık kazandırma çalışması” şeklinde yanıtlanabilir. Aile dizimi, aileler, çiftler, çocuklar ve hatta işyerleri, hastalıklar ve şirketler için yapılmakta ve uygulanmaktadır.

AİLE DİZİMİ'NİN YARATICISI KİMDİR?

Aile dizimi (family constellation) terimi ilk olarak 1927 yılında Adler tarafından aile sistemindeki her üyenin (ebeveynler, çocuklar ve diğer aile fertleri) görevini tanımlamak için bir yapı olarak kullanılmıştır. Daha sonra bu terim Alman Psikoterapist Bert Hellinger tarafından geliştirilip, yaygın kullanılan bir terapi haline getirilmiştir.

BERT HELLİNGER KİMDİR?

1925 yılında Almanya'da doğan ünlü psikoterapist Hellinger, felsefe, teoloji ve pedagoji eğitimleri almış, Güney

Afrika'da on altı yıl boyunca Katolik misyoner olarak görev yapmıştır. Bu süre zarfında şaman inançlarına bağlı yaşamakta olan Zulu’ları gözlemlemiş, bu kabileye mensup bireylerin, ateş etrafında toplanarak sorunlarının çözümüne yönelik yaptıkları törenleri izlemiş, atalarının ruhları ile bağlantı kurmalarına şahitlik etmiş ve bunlardan çok etkilenmiştir. 

Hellinger 1969 yılında Almanya’ya geri döndükten sonra Güney Afrika’daki Zulu halkının aileden kaynaklanan sorunları nasıl çözdüğüne dair edindiği gözlemleri, psikanalitik yöntemleri, Virginia Satir’in aile sistemi yaklaşımını ve Eric Bern’in Transaksiyonel Analiz öğretisini ve çeşitli terapi eğitimlerini birleştirerek aile dizimini teorileştirmiş ve uygulanabilir etkileyici bir terapi haline getirmiştir. Ve ilk olarak 2. Dünya Savaşı sonrası ciddi travmalar yaşayan Alman ve Yahudi ailelerine uygulamaya başlamıştır. 

AİLE DİZİMİ İLE HANGİ SORUNLAR ELE ALINABİLİR?

Aile ve evlilik sorunları

Çevremizdeki insanlar ile çatışma sorunları

Öfke, stres, kaygı sorunları

Bağımlılık ve alışkanlık sorunları

Depresyon ve bunalım sorunları

Obezite sorunları

Uykusuzluk sorunları

Kısırdöngü 

Hep başarısız olma sorunları

AİLE DİZİMİ TERAPİSİ'NİN ETKİLERİ VE FAYDASI? 

Bu terapiyi almış birey veya bireyler, hayatlarındaki onlardan kaynaklanmayan, nesiller boyu aktarılan kalıtsal aile travmalarının kaynağını ve nedenini öğrenebilecek bir farkındalığa sahip olurlar. Hayatlarını düzene sokmanın, mutlu, başarılı olabilmenin, huzurlu yaşamanın ve kısırdöngüden kurtulup dengede kalmanın sırlarını öğrenirler. Çevrenizde ilişki kurduğunuz kişiler ve ailenizle aranızdaki bağları güclendirir, enerjinizi, rızkınızı artırır, olumsuz enerji ve hayatınızdaki sorunlardan kurtulursunuz.